Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Dlaczego warto odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Jak dostać się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku posiada parking podziemny z 142 miejscami (wysokość 1,9 m). Możesz także skorzystać z pobliskich miejsc parkingowych zgodnie ze strefą płatnego parkowania w Gdańsku.
Jakie wystawy zobaczysz w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Wystawa podkreśla brutalizację polityki przez nazizm, faszyzm, komunizm i imperializm japoński, które torowały drogę do II wojny światowej. Prezentuje ekspansję tych reżimów, ich współpracę i konflikty, a także zbrodnie popełniane na ludności w kontekście rozpadu ładu wersalskiego, szczególnie podczas agresji na Polskę we wrześniu 1939 r.
Wystawa szczegółowo dokumentuje zbrodnie wojenne, w tym mordy na polskiej inteligencji oraz ludobójstwo w gettach warszawskim i łódzkim. Prezentuje represje takie jak obozy koncentracyjne, przymusową pracę i masowe wysiedlenia. Ekspozycja podkreśla działalność Polskiego Państwa Podziemnego i jego wpływ na międzynarodową arenę, ukazując walkę o sprawę polską w czasach II wojny światowej.
Wystawa zamyka się prezentacją skutków II wojny światowej, obejmując zmiany granic, sowietyzację Europy Wschodniej i masowe przemieszczenia ludności, w tym przesiedlenia Polaków i wysiedlenia Niemców. Uwzględnia także procesy zbrodniarzy wojennych oraz reperkusje dla kolaborantów. Ekspozycja kończy się scenografią żelaznej kurtyny, symbolizującej podział świata na bloki polityczne i przedstawiającą zniszczoną wojną Polskę.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Opinie w Google:
Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z dziećmi
Blisko sali konferencyjnej na poziomach -2 i -3 znajdują się specjalnie przystosowane pokoje dla rodziców z maluchami, wyposażone w przewijaki i krzesła do karmienia. Przejścia są na tyle szerokie, że umożliwiają łatwe i bezpieczne poruszanie się z wózkami dziecięcymi.
Z uwagi na brutalne treści prezentowane na wystawie głównej, rekomendujemy ją dla dzieci, które ukończyły 12 lat. Zwiedzenie z młodszymi dziećmi możliwe na odpowiedzialność rodzica.
Dla najmłodszych zwiedzających polecamy dziecięcą wystawę „Podróż w czasie”, gdzie prezentujemy codzienne życie warszawskiej rodziny w czasach wojny oraz przedwojenną klasę szkolną. Ta ekspozycja jest częścią głównej wystawy i znajduje się na jej początku.
Należy zwrócić uwagę, że dostęp do sal dziecięcej wystawy może być ograniczony z powodu zajęć edukacyjnych
Wystawa główna prezentuje skomplikowane i intensywne wydarzenia historyczne, które są kluczowe dla zrozumienia przeszłości i jej wpływu na współczesny świat. Treści mogą być intensywne, ale są bardzo ważne do pełnego zrozumienia historycznych kontekstów. Stanowi ważny element edukacyjny, umożliwiający zgłębianie wiedzy i refleksję nad historią.
Najczęściej zadawane pytania
Wrzesień-czerwiec:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10:00-16:00
Środa-niedziela 10:00-18:00
Lipiec-sierpień:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek w godzinach: 10:00-16:00
Środa-niedziela w godzinach: 10:00-20:00
Ilość biletów na wystawę jest ograniczona. Wcześniejsze zarezerwowanie zapewnia możliwość zwiedzenia muzeum i uniknięcia długich kolejek do kas biletowych.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to nie tylko miejsce, gdzie zgromadzono historię – to emocjonalna podróż, która poruszy Twoje serce. Przeżyj autentyczne chwile tamtych lat, dotknij historii, jakiej nie znajdziesz nigdzie indziej. Eksponaty, relacje świadków, zachęcają do zanurzenia się w przeszłość. To nie tylko muzeum, to opowieść o odwadze, bolesnej rzeczywistości i sile ludzkiego ducha. Pozwól, aby historia ożyła przed Twoimi oczami, abyś mógł zrozumieć, docenić i zanurzyć się w niepowtarzalnym dziedzictwie przeszłości Polski.
W Muzeum II Wojny Światowej znajdują się dwa miejsce przeznaczone pod gastronomię: restauracja z kawiarnią znajduje się na poziomie +4, natomiast bistro znajduje się na poziomie -3.
Zwiedzanie wystawy głównej w Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku zajmuje średnio 2-3 godziny. Zwiedzanie z przewodnikiem jest to około 3 godzin. Czas ten może się różnić w zależności od indywidualnego tempa zwiedzania i zainteresowań.
- Teren wokół Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
- Dla osób z problemami wzrokowymi przygotowano specjalne ścieżki dotykowe na wielu poziomach budynku.
- Muzeum umożliwia wstęp z psami asystującymi we wszystkie dostępne przestrzenie.
- Istnieje możliwość wypożyczenia wózka inwalidzkiego.
- Na schodach zainstalowano specjalne nakładki na poręcze, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym.
- Szklane powierzchnie, takie jak drzwi i witryny, zostały zabezpieczone i oznakowane folią transparentną, aby były bardziej widoczne.
Tak, w muzeum dostępne są szafki na bagaże, w których można zostawić swoje rzeczy. Do zamknięcia szafki potrzebna jest moneta o nominale 2 zł.
Robienie zdjęć w Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku jest dozwolone, bez lampy błyskowej. Niektóre eksponaty mogą być wyłączone z możliwości fotografowania, są one wówczas odpowiednio oznakowane.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to przestrzeń, gdzie historia spotyka nowoczesność. Jest to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie muzeów w Europie, a jego wystawa główna, jedną z największych na świecie, zajmuje niemal 5 tys. m² powierzchni pod ziemią. To tu odwiedzający mogą zgłębić wiedzę o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, poznając jej genezę, skutki oraz losy zarówno bohaterów, jak i zwykłych ludzi.
Ekspozycja główna prezentuje polskie doświadczenie wojny w szerszym kontekście europejskim i światowym, przekształcając muzeum w bastion pamięci historycznej. To również dynamiczna przestrzeń publiczna, promująca spotkania i dyskusje. Oprócz głównej wystawy, odwiedzający mogą zwiedzać wystawy czasowe, obejrzeć film w Kinie Muzeum oraz korzystać z usług nowoczesnego centrum konferencyjnego.